KŁADKA PIESZO-ROWEROWA, NEMIRÓW

stadium:
projekt koncepcyjny - konkurs

data: 2013
lokalizacja: Nemirów, województwo podlaskie
powierzchnia: -
inwestor: Gmina Mielnik
architekt: Izabela Jędrzejek
Patrycja Kowalczyk
Agata Rogowska
Rafał Jędrzejek

Paweł Owczarek
Mateusz Sikorski
Piotr Zarzycki
 

 

/ powrót

Zaprojektowana kładka pieszo-rowerowa składa się z dwóch zasadniczych części: mostu głównego, łukowego, oraz estakady lewobrzeżnej.

Ustrój nośny mostu głównego stanowi dwuprzęsłowy układ wieszarowy ze ściągiem. Z uwagi na znaczną rozpiętość przęsła nurtowego – około 200 metrów – zdecydowano się na zastosowanie dodatkowej podpory pośredniej zlokalizowanej poza głównym nurtem rzeki Bug uzyskując obiekt dwuprzęsłowy o rozpiętościach odpowiednio 58 i 130 metrów. Takie rozwiązanie pozwoliło ograniczyć przekroje belek wieszarowych uzyskując efekt lekkości konstrukcji. Forma głównej części jest efektem poszukiwań rozwiązania dynamicznego dążącego jednocześnie do spójności wizualnej. Projektowane łuki leżą w innej płaszczyźnie niż pomost przechodząc z jednej jego strony na drugą. Ciągłość konstrukcji i zmienność przekroju poprzecznego wynikająca z różnic rozpiętości obu części skutkuje w efekcie elementem bardzo dynamicznym, estetycznym i rozpoznawalnym. Rozmieszczenie stalowych cięgien dodatkowo podkreśla efekt, dodając jednak konstrukcji lekkości.

Na tle drugiej części, trzyprzęsłowej estakady, pierwsza pełni główny czynnik stanowiący o estetyce założenia. Mimo 25 – metrowego wyniesienia łuku ponad poziom kładki, jego nietypowa forma i kształt doskonale podporządkowują się otaczającemu krajobrazowi. Dzięki zastosowanej bieli konstrukcji oraz smukłości przekroju poprzecznego udało się w koncepcji uzyskać efekt lekkości, tak trudny do osiągnięcia przy zakładanych rozpiętościach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.