PORT LOTNICZY, WROCŁAW

stadium:
projekt koncepcyjny - konkurs

data: 2006
lokalizacja: Wrocław, województwo dolnośląskie
powierzchnia: 39 364  m2
inwestor: Port Lotniczy Wrocław
architekt: w zespole R2 biro projektów
Lesław Rubik
Leszek Szostak
Marcin Kiwiński
Marek Wiśniewski
Piotr Zarzycki
   

 

/ powrót

W projekcie budynku nowego terminalu pasażerskiego we Wrocławiu bryła nawiązuje w swym kształcie do przekroju skrzydła samolotu. Kształt ten oprócz celowo zastosowanej symboliki jest również elementem, który pozwala w sposób racjonalny i harmonijny rozwiązać kwestie funkcjonalne. Zaprojektowana bryła umożliwia jednorodne i płynne połączenie wszystkich zróżnicowanych stref budynku – od podjazdu do terminala, poprzez hol i poszczególne strefy funkcjonalne do strefy operacyjnej lotniska. Optyczne zmniejszenie gabarytu budynku z wytworzeniem poprzez miękką formę daje wrażenie zespolenia z krajobrazem.

Architektura terminala zaprojektowana w konwencji krajobrazowej z elementami high-tech umiejętnie łączy przestrzeń zewnętrzną z wnętrzem obiektu. Zamierzeniem autorów było wprowadzenie wrażenia przestrzeni otwartej do holu głównego i powiązania go z otoczeniem poprzez przegrody szklanych ścian czołowych i bocznych oraz system szczelinowych świetlików plastycznie wkomponowanych w połacie dachowe budynku.
W projekcie duży nacisk położono na wytworzenie charakterystycznego, niepowtarzalnego wnętrza.
W tym celu zaprojektowano system rozchylonych ram niosących ażurowy strop. Przestrzeń holu głównego przenika się z jednej strony z przestrzenią podjazdów, a z drugiej strony, przez układy schodów i antresol, przechodzi w przestrzeń poszczególnych kondygnacji i stref wewnętrznych obiektu. Materiały wykończeniowe zastosowane w holu głównym stylistyczne korespondować mają z klimatem architektury technologicznej.
W strefie wnętrza wprowadza się grupy zieleni, doświetlonej światłem naturalnym poprzez szczeliny w połaci dachowej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.